BASS Temsilcileri Bölgesel Konferansa Katıldı.(Sırbistan 26-28 Mayıs 2016)

DSC01189

 

Güney-Doğu Avrupa finans sektöründeki sendikalar Sırbistan’in Meçavnik Bölgesinde bir araya geldi. Seminer çok sayıda ülkelerin katılımcılarıyla 26-28 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleşti.

Bass Senidkası adına Genel Başkan Sayın Turgut YILMAZ ve Genel Sekreter Sayın Mustafa EREN katıldı. Türkiye’nin yanısıra Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Romanya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Slovenya ve Yunanistan’dan katılımcılar da yer aldılar.

Friedrich Ebert Vakfı adına Sayın Danial Reichart yaptığı açılış konuşmasında katılımdan dolayı çok mutlu olduğunu vurguladı. Finans sektöründeki toplantılara ilk defa katıldığını ve bir sonraki toplantılara ve faaliyetlere destek olacağını belirtti. Kısa konuşmadan sonra Sırbistan banka ve sigorta işçileri sendikası başkanı Mara Erdelj herkese hoş geldin dedi ve selamlarını illetti. Ayrıca, bu toplantının konusu çok önemli olduğunu vurguladı. Taşeronluk ve kiralık istihdam büroları tüm sektörlerde olduğu gibi finans sektöründe de sendikasızlaşmaya ve sendikal hareketi güçsüzleştirmeye yönelik yapılan bir eylem olduğunu belirtti.

Mara Erdelj’in konuşmasından sonra Sayın Milan Jevtiç-  Friedrich Ebert Vakfının Güney Doğu Avrupa ülkeleri temsilcisi katılmacılarına sunum yaptı. Sunumun konusu olarak “Avrupa Birliğinde Taşeronluk ve Kiralık İşçiler ve bununla ilgili Düzenlemeler” paylaşıldı. Katılımcılar sunumdan sonra kendi ülkelerindeki bu konu ile ilgili durumlarını paylaştılar. Türkiye’den BASS Sendikası Genel Başkanı Turgut YILMAZ Türkiye ‘de 1 milyon 200 bin taşeron işçileri olduğunu, yarısının kamu sektöründe çalıştığını ve bu durumun yaklaşık 20 senelik bir olgu olduğunu vurguladı. Ayrıca bu konularla bağlantılı Kanunlar ve mevzuatlardan bahsederek, bu durumun sömürgeciliğin modern şekli olduğunu belirtti herkese teşekkür ederek ve çalışmalarına başarılar dileyerek konuşmasına son verdi.

Katılımcılar diğer ülkelerin raporlarını ve durumlarını duyma fırsatı bulmuş oldu. Sonuç olarak her ülkede  az çok benzer durumların söz konusu olduğu söylenebilir. Sendikalar iş birliği içinde olmalı, dayanışmayı eksik etmeden çalışmalara devam etmelidir.

 

 

 

E-Bülten Üyeliği


En Son Yayın