8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

c781bcfc-2f20-4b82-a959-0ce183536015

Trajik bir öyküyle başladı, Dünya Kadınlar Günü.

8 Mart 1857’de New York’ta bir tekstil fabrikasının 40 bin işçisi daha iyi koşullarda çalışmak için yaptıkları grevde, polisten engelle karşılaşınca, işyerinde çıkan yangında içlerinden çoğu kadın 129 kişi yanarak can verdi.

O günden bugüne trajedi önce anma, ardından ilerleyen yıllarda gerek duyarlılığın azalması, gerekse; günün tarihçesinin bilinmemesi nedeniyle kutlamaya dönmüştür.

Ancak; 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü bir kutlama günü değildir. Bugün; kadınların bir hak arama mücadelesi ve direnme gücünün simgesidir. Dünyada ki tüm sömürülere ve emperyalizme karşı verilen mücadelenin en önemlilerinden sayılan;  Kurtuluş Savaşı, kadınlarımızın birleşerek tüm güçleri ile bütün dünyaya karşı haklarını ve topraklarını savunmalarının simgesi olmuştur. O gün dünyaya karşı birleşen kadınlarımız bugün de; yaşamın her alanında çok çeşitli mücadeleler vermektedirler. Çocukları için, gelecekleri için ve vatanları için; geriliğe, yobazlığa ve karanlığa karşı var güçleri ile direnmeye devam etmektedirler. Ülkenin yaşadığı problemlerin öncelikli mağduru olmalarına rağmen, hiçbir fedakârlıktan çekinmeden tüm görevlerini yerine getirmeye çalışmış ve çalışmaya devam edecektir. Gelecek nesillerimizin; mutlu, huzurlu ve demokratik yetişmesini istiyorsak, kadınlarımıza sahip çıkmak, onları ve ülkemizi güçlendirmek büyükten küçüğe hepimizin görevi olmalıdır.

BASS Sendikası olarak; kendi kadın üyelerimizle birlikte tüm kadınların haklarının geliştirilmesi yönünde mücadelemizi sürdüreceğimizi bildirir, Ulu önder Atatürk’ün “ Milletin anası, medeniyetin aynası” olarak tanımladığı kadınlarımız üzerindeki her türlü şiddetin, evlat acısının, çalışma yaşamındaki cinsiyet ayrımının olmadığı, sömürünün son bulduğu, emeğinin, değerinin bilindiği eşitlik ve barış temelinde bir dünyada yaşamak dileğiyle “8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlar sevgi ve saygılarımızı sunarız”

BASS GENEL YÖNETİM KURULU

 

 

 

E-Bülten Üyeliği


En Son Yayın