4. UNI Avrupa & Dünya Finans Konferansı Başladı

UNI Finans Avrupa Konferansı (2)

UNI Finans Avrupa Konferansı

 

21 EKİM 2015,

 

UNI Finans Avrupa Konferansı 21 Ekim 2015 tarihinde Antalya’da gerçekleştirildi. Konferansa sendikamızı temsilen Genel Başkanımız Turgut YILMAZ ve Genel Sekreterimiz Mustafa EREN katıldılar.

 

Konferansa hitaben bir konuşma yapan UNI Avrupa Bölgesel Sekreteri Oliver ROETHIG finans sektöründe teknolojik gelişmelerin çok hızlı ilerlediğini ve bu ilerlemeler neticesinde hizmet sektöründeki mevcut işlerin  %50 sinin önümüzdeki yıllar içinde ortadan kalkacağını belirtti. ROETHIG, ayrıca Avrupa Birliği ülkelerinde sektörel seviyede gerçekleştirilmekte olan Toplu İş Sözleşmelerinin engellenmeye çalışıldığını ve ulusal yönetmeliklerin  Toplu İş Sözleşmelerini tıkadığını açıkladı.

 

Konferans UNI FİNANS AVRUPA  Başkanlığına  FSU Danimarka’dan Michael BUDOLFSEN’i seçti.

 

UNI Finans Dünya Konferansı

 

22 EKİM 2015,

 

UNI Finans Avrupa Konferansı’nın ardından Gerçekleşen UNI Finans Dünya Konferansının açılış konuşmalarını Antalya Valisi ve TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY yaptı.Ergün ATALAY konferansa hitaben yaptığı konuşmada;

Sayın Valim, Değerli sendika başkanları, Dünya’nın farklı ülkelerinden gelen kıymetli misafirler, böylesine önemli bir günde sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Sizleri, temsil etmekten gurur duyduğum TÜRK-İŞ adına saygı ile selamlıyorum.

UNI Küresel Sendika, dünya ölçeğinde, çeşitli ülkelerde, vasıf gerektiren işler ve hizmetler sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda sendikanın üst birliği.

 

UNI Küresel Sendika’nın dünya çapında, 150 ülkede, 900 üye sendikası, bu sendikaların toplam 20 milyon işçisi var. Konfederasyonumuza üye Basın-İş, Türkiye Haber-İş, Koop-İş, Tez Koop-İş, BASS ve BASİSEN sendikaları da UNI Küresel Sendika üyesidir.

 

UNI Küresel Sendika, tüm üyeleri için uluslararası dayanışmayı ve uluslararası düzeyde tek ses olmayı teşvik etmektedir. UNI, çokuluslu şirketlerde çalışan işçiler için güç ve eşitlik oluşturabilmek amacıyla Küresel Anlaşmalar imzalamaya odaklanmaktadır. Küreselleşme çağında bu her zamankinden daha önemlidir.

 

Değerli katılımcılar;

 

Dün UNI Avrupa Finans Konferansı burada gerçekleşti. Bugünde UNI Dünya Konferansı için burada toplanmış bulunuyoruz.

 

Bu konferans kapsamında alanında uzman kişiler, örgütlenme, yeni sendikal yapı, gelir eşitsizliği gibi çok önemli konuları tartışacak. Bu toplantıların yeni ufuklar açacağından hiç şüphem yok.

Değerli katılımcılar;

Bu yıl G 20 Zirvesine Türkiye ev sahipliği yapıyor. Bende G 20 ev sahipliği döneminde L-20 Türkiye Yönlendirme Komitesi Başkanıyım. 13-14 Kasım tarihinde yine bu güzel şehrimiz Antalya’da L-20 Zirvesini yapacağız. 15-16 Kasım tarihlerinde ise G-20 Zirvesi kapsamında 20 ülkenin lideri burada olacak.

G 20 Dönem Başkanlığını Türkiye’nin üstlenmiş olması, Türkiye işçi hareketi olarak tüm dünya çalışanlarının sorunlarını daha görünür kılmada bizlere olağanüstü bir sorumluluk yükledi. Biz bu sorumluluğu uluslararası sendikal hareket ile birlikte azami bir işbirliği içerisinde yürütmeye gayret ettik.

 

G 20 ülkelerinin Çalışma Bakanları ile toplantılar gerçekleştirdik. Biz L 20 olarak, sosyal diyaloğa özellikle G 20 düzeyinde sürdürülen sosyal diyaloğa büyük önem verdik. Bu çerçevede, G 20 ülkelerinin Bakanlarına istihdam, büyüme, gelirde eşitsizlik, başta genç işsizliği olmak üzere genel anlamda işsizliğin çözümü konusunda tavsiye ve görüşlerimizi ilettik.

 

Kriz sonrası kemer sıkma politikalarına başvuran ülkelerin hiçbir sonuç alamadıklarına işaret ettik, ücretleri düşürmenin, çalışma koşullarını geriye götürmenin, sosyal koruma politikalarını zayıflatmanın hiçbir yararının görülmediğini, aksine var olan sosyal problemleri daha da artırdıklarını anlattık.

 

Değerli Katılımcılar;

 

Başta bu Konferansı ülkemizde düzenleyen UNI’e hazırlık aşamasında emeği geçen işçi kardeşlerime ve beni sabırla dinleyen siz değerli katılımcılara teşekkür ediyor, Konferansın herkes için hayırlı olmasını diliyorum

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY’ın ardından söz alan UNI Genel Sekreteri Phılıp JENNINGS önce konferans organizasyonundan ötürü Türk üyelere teşekkür etti.JENNINGS ayrıca Suriye’den gelen göçmenlere kucak açtığı için Türkiye’ye teşekkür etti ve tüm dünyanın, özellikle Avrupa’nın Türkiye’ye yardımı arttırmasının şart olduğunu belirtti.

JENNINGS göçmelerin Avrupa’ya alınmasını eleştiren bazı AB politikacılarını eleştirdi ve Avrupa’da ırkçılığa ve yabancı düşmanlığına izin verilmeyeceğini söyledi.

E-Bülten Üyeliği


En Son Yayın